ĮDĖTI SKELBIMĄ
Neįtikėtini aštuonkojai

Aštuonkojai – vieni keisčiausių povandeninių gyventojų. Ko vertas vien tas faktas, jog aštuonkojai ant kiekvieno savo čiuopiklio  turi po dvi eiles skonį jaučiančių siurbtukų. Jausti skonį pėdomis – kažin ar daugelis mūsų to norėtų...

Negiliuose tropiniuose ir subtropiniuose vandenyse gyvenantys aštuonkojai siekia 60-90 cm ilgį, o jo aštuonios kojos auga tiesiai iš apvalios galvos. Seniau buvo manoma, kad visi aštuoni čiuopikliai tarnauja lyg aštuonkojo „rankos“, tačiau naujausių stebėjimų bei tyrimų išvados teigia, jog du iš aštuonių čiuopiklių išties atlieka labiau „kojų“ vaidmenį, t.y. leidžia aštuonkojui judėti jūros dugnu ir atsispiria jam plaukiant. Beje, aštuonkojai, kaip kokie jūros driežai, sugeba atsiauginti prarastą čiuoptuvą.

Kalmarams giminingas aštuonkojis skeleto neturi, tačiau turi kaukolę, kuri apsaugo jo smegenis. Be to, aštuonkojai dar turi aštrų „snapą“ bei dantukais apaugusį liežuvį, kuriuo pragręžia ar atidaro savo grobio – moliuskų ar krabų – geldeles bei šarvus.

Kai grėsmė būti sumedžiotam kyla pačiam aštuonkojui, jis geba pritaikyti ne vieną išties efektyvų gynybos būdą. Be jau minėtos galimybės „pamesti“ vieną galūnių, aštuonkojis taip pat pasižymi nepaprastomis kamufliažinėmis savybėmis. Jo odos ląstelės sugeba keisti spalvą ir taip prisitaikyti prie aplinkos, bet tai dar ne viskas. Aštuonkojis, patekęs į keblią ir pavojingą situacija gali pakeisti ne tik savo spalvą, bet ir kūno formą bei struktūrą, taip nepaprastai supanašėdamas su jį supančia aplinka.

Kamufliažinės aštuonkojo savybės puikiai matyti šiame povandeniniame vaizdo klipe, filmuotame aštuonkojį sekančio naro ir povandeninio pasaulio tyrinėtojo Roger Hanlon:

 

 

 

 

 

 

 

Aštuonkojai taip pat moka keisti spalvą ir raštą, bandydami įbauginti priešininką, jų spalvos pokyčiai gali atspindėti ir šių jūros gyvūnų nuotaikas – baltai nusidažo išsigandęs, raudonai – piktas aštuonkojis.

Kitas būdas išvengti pavojaus yra staigus bėgimas, prieš tai paleidus tamsaus rašalo debesį. Aštuonkojis visai neprastas sprinteris – bėgdamas nuo galimo priešo jis gali išvystyti iki 40 km/val. greitį. Tiesa, tokiu greičiu judėti aštuonkojis gali labai neilgai.

Be to, kai kurie aštuonkojai gali būti pavojingi net žmogui, nes jų įkandimas – nuodingas.

Šiaip aštuonkojai – atsiskyrėliai ir vienišiai, kurie renčiasi būstus iš akmenukų bei koralų ir juos palieka tik tada, kai medžioja arba kai ateina laikas poruotis. Ankstyvą pavasarį poruotis aštuonkojai traukia arčiau krantų, po dviejų mėnesių patelė padeda net 100 000 – 500 000 kiaušinėlių ir visus juos prižiūri neatsitraukdama net paėsti – valo juos, gina nuo galimų grobuonių bei užtikrina deguonies tiekimą judindama vandenį ties kiaušinėliais. 

 

Išsiritus mažyliams abu tėvai miršta – tad vidutinė aštuonkojo gyvenimo trukmė tėra metai ar pusantrų.

Sakoma, kad aštuonkojai – vieni protingiausių jūros gyvūnų. Na, bent jau prisitaikyti prie aplinkos jie geba išties puikiai. Taip pat ir rasti sprendimą iš sudėtingos situacijos. Štai dar vienas filmukas, puikiai iliustruojantis aštuonkojo gebėjimus, šįkart – ištrūkti iš užsukto stiklainio: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PANAŠŪS STRAIPSNIAI