ĮDĖTI SKELBIMĄ
Stulbinantis ir siaubingas vėžys maldininkas
Šis burnakojis vėžiagyvis tiesiog negali palikti abejingų. Užaugantis net iki 34 cm ilgio vėžys maldininkas yra nuožmus medžiotojas, lengvai apsiginantis nuo įvairiausių užpuolikų, o kai kurios jų rūšys pasižymi dar ir stulbinančiu grožiu ir spalvų gausa bei įvairove.
 
 
Vienas vėžio maldininko bruožas, kuris negali nežavėti, yra jo gebėjimas matyti... spalvas. 
Akies tinklainėje yra daugybė šviesai jautrių ląstelių – fotoreceptorių, skirstomų į lazdeles ir kūgelius. Į spalvas reaguoja fotoreceptoriai, vadinami kūgeliais. Štai jūsų šuns akyse esantys
 
kūgeliai reaguoja į dviejų spalvų – mėlynos ir geltonos – dirginimą. Todėl šunų pasaulis nepasižymi didele spalvų įvairove, lyginant su mumis, žmonėmis. Mat mes, žmonės, galim džiaugtis savo tinklainėse turėdami kūgelius, kurie reaguoja ne tik į geltoną bei į mėlyną, bet ir į raudoną spalvą. Turėdami tokius kūgelius, matome ir šių trijų spalvų mišinius, atspalvius. 
Specialistai sako, kad žmogus, turėdamas tik į tris skirtingas spalvas – geltoną, mėlyną bei raudoną – reaguojančius akies tinklainės kūgelius, gali atskirti net iki 10 milijonų atspalvių. Nepaprastai daug, ar ne? 
Taip atrodo mums, tačiau vėžys maldininkas, išgirdęs tokį teiginį, tik pašaipiai pakraipytų ūsą. Šie šiltuose, sekliuose vandenyse gyvenantys vėžiagyviai savo akyse turi kūgelių, kurie reaguoja į... dvyliką skirtingų spalvų! (Vis dar pamenate? Mes reaguojame viso labo į tris, ir vis tiek galime grožėtis, pavyzdžiui, vaivorykšte).
 
Nėra iki galo aišku, kam vėžiui maldininkui reikalingas toks neįtikėtinas gebėjimas matyti spalvas, tačiau manoma, kad tai jiems padeda slapta bndrauti tarpusavyje. Taip pat, patys būdami išskirtinio spalvingumo, spalvomis jie signalizuoja potencialiems partneriams apie laiką poruotis. Taip, greičiausiai šie gyvūnai nėra iš tų, kurie susižavi partnerio kuklumu. 
Tačiau gebėjimas skirti neįtikėtiną spalvų kiekį – dar ne viskas. Šie burnakojai – nepaisant savo grožio – yra... nuožmūs žudikai. Atsiskyrėlišką gyvenimo būdą propaguojantys ir retai iš savo urvų lendantys vėžiagyviai turi galingas skirtingas galūnes, pritaikytas skirtingiems grobio ar priešo žudymo būdams. 
Šis vaivorykštės spalvomis švytintis gyvūnas gali smūgiuoti jėga, prilygstančia 22 kalibro kulkos šūviui, pasiekti 23 m/s greitį! Jie tiesiog sutrupina sraigių, krabų, moliuskų, austrių šarvus ir suėda beginklį nuogutėlį grobį bei neveltui yra užsitarnavę „nykščių skaldytojų“ pravardę, greičiausiai sugalvotą nuo vėžio maldininko nukentėjusių smalsuolių. Jų atakos greitis ir jėga tokie, kad vanduo aplink puolantį gyvūna burbuliuoja tarsi užviręs. 
Beje, kartais šiuos gražuolius akvariumininkai bando auginti jūriniuose akvariumuose, tačiau tai nėra labai gera mintis, mat vėžys maldininkas yra visiškai pajėgus suskaldyti akvariumo stiklą, jau nekalbant apie tai, kad jis tikrai sudoros kitus akvariumo augintinius. 
 

 
 Wikipedija nuotraukos 
 
 
PANAŠŪS STRAIPSNIAI