ĮDĖTI SKELBIMĄ
Protingosios kiaulės

Perspėjimas visiems aistringiems kiaulienos mėgėjams – dėl šio straipsnio gali gerokai apkarsti jūsų šiuo metu valgomas kiaulienos kumpis, šoninė ar rūkyta kiaulės ausis. Po ilgamečių tyrinėjimų aiškėja, kad kiaulės gali būti kur kas protingesnės už daugelio numylėtus namų augintinius šunis, bet ir už... kai kuriuos žmones.

Bet kalbėkime faktais. O jie tokie:

1. Kiaulės geba naudotis įrankiais. Ir ne šiaip įrankiais. Keimbridžo universiteto profesorius Donald Broom atliko eksperimentą, kurio metu paaiškėjo, kad kiaulės geba naudotis veidrodžiu, kad pamatytų, kur paslėptas maistas, kai, žiūrint be veidrodžio, jo nesimatytų. Šis gebėjimas, be žmonių ir kiaulių, taip pat būdingas delfinams, drambliams bei šimpanzėms, suprantantiems veidrodį kaip atspindį, o ne kaip langą. 

 

2. Kiaulės taip pat žaidžia kompiuterinius žaidimus. Galvojate, jog jūsų gebėjimas kautis su virtualiais priešais kompiuterio ekrane yra kažkuo išskirtinis? Galbūt, tačiau tą geba ir kiaulės. Dr. Stanley Curtis (JAV) nustatė, jog kiaulės gali sėkmingai naudotis valdymo svirtimi (angl. Joystick) ir taip žaisti kompiuterinius žaidimus. Pasak mokslininko, kiaulės mąsto ir pastebi kur kas daugiau, nei kas nors iki šiol įsivaizdavo. 
 
3. Kiaules galima dresuoti. Jau minėtas dr. S. Curtis taip pat sėkmingai dresavo kiaules – jos išmoko ne tik sėdėti, šokinėti per kliūtis, bet ir aportuoti – atnešti kamuoliuką, „skraidančią“ lėkštę ar specialų medinį hantelį. Be to, net ir praėjus keliems metams, kiaulės vis dar atpažindavo aportuotinus objektus. 
 
4. Kiaulės pasižymi puikia atmintimi. Tiesa, ta gera atmintis labiausiai susijusi su... maistu.  Bristolio universitete (JAV) į ūkio gyvulių gebėjimus besigilinanti Suzanne Held teigia, kad kiaulės tiesiog puikiai prisimena, kur laikomas maistas, be to, pamena ir tai, kur laikomi stambesni, o kur mažiau dėmesio verti skanėstai. Pasak mokslininkės, šis gebėjimas kiaulėms išsivystė natūraliai, nes laisvėje gyvenantys jų giminaičiai ir protėviai turėjo nuolatines vietas, kur galėdavo rasti valgomų dalykų. 
 
5. Kiaulės gali būti klastingos.  Sakykite, ką  norite, bet tam, jog galėtum pasalūniškai elgtis su savo gentainiais, taip pat reikia turėti smegenų. Kiaulės, pasirodo, greit išmoksta pasekti kitas kiaules, kad surastų, kur padėtas maistas, o paskui gudrauti ir nukreipti giminaites kitomis kryptimis taip, kad visas „grobis“ atitektų pasalūnei. 
 
6. Jos moka reguliuotis šilumą. Anksčiau jau minėtas dr. S. Curtis be kitų dalykų nustatė ir tai, kad kiaulės ne tik jautrios tam, kokia temperatūra joms maloniausia, o kokia patinka mažiau. Pasirodo, kiaulės, jei tik turi tam galimybę, sugeba įjungti šildymą kiaulidėje ir išjungti jį tada, kai darosi per karšta. 
 
7. Kiaulės yra švarios.  Priešingai paplitusiai nuomonei, kiaulės yra švarūs gyvūnai. Tiesa, jos neprakaituoja (o prakaitavimas reikalingas tam, kad kūnas galėtų atsivėsinti), todėl kiaulėms patinka turkštis vandenyje arba... purve. Jei kiaulėms įrengiamas specialus dušas, jos netrunka išmokti įjungti ir išjungti vandenį, kad galėtų sėkmingai vėsintis. 
 
8. Kiaulės gelbsti gyvybes. Ir ne, ne kepsnių ir kotletų alkaniesiems pavidalu! Visi girdėjome apie šunis, kurie gelbėja žmones nuo užpuolikų, gaisrų bei kitų pavojų, tačiau nevalia pamiršti ir herojiškų kiaulių. Kiaulės, vardu Priscilla, išgelbėjusios skestantį berniuką; Spammy, kuri kvykdama nuvedė ugniagesius į degantį tvartą, kad šie išgelbėtų jos draugą veršelį Spot; LuLu, sustabdžiusios pravažiuojančią mašiną, kai jos šeimininką ištiko širdies priepuolis. Kiaulė, vardu Tunia yra išvijusi įsibrovėlį, o Mona – priešingai – laikė jį už kojos kol atvyko policija. 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

PANAŠŪS STRAIPSNIAI