ĮDĖTI SKELBIMĄ
Dantys, kurie nenustoja augti

Ar pamenate Poną Bebrą iš vienos dantų pastos reklamos? Jos kūrėjai bandė mus visus įtikinti, kad herojaus dantys tokie sveiki ir stiprūs tik dėl to, jog jis naudoja konkrečią dantų pastą. O, kad viskas būtų taip paprasta. Tiesą sakant, bebrams, kaip ir kitiems graužikams – kiškiams, triušiams, pelėms, žiurkėms, smiltpelėms, žiurkėnams, jūrų kiaulytėms ir galybei kitų – visai lengva turėti sveikus ir stiprius dantis, nes jie tiesiog nuolat... atauga. Ne, ne kaip driežų uodegos, truputėlį kitaip. Tiesiog graužikų dantys nuolat ir gan greitai auga visą jų gyvenimą.

Bet pradėkime nuo pradžių. Visi graužikai pasižymi specifine dantenų sistema, dėl kurios jų dantys auga nuolat. Priešingai nuo šunų, kačių ar net žmonių, iltinių dantų graužikai neturi, tačiau pasižymi itin tvirtais priekiniais dantimis. Iškritus pieniniams dantims, pasirodo tikrieji dantys ir auga tol, kol gyvūnas gyvas. Pavyzdžiui, triušio dantys per metus gali paaugti net nuo 7 iki 12 centimetrų!

Įsivaizduokite, kaip atrodytų mielieji triušiukai, su iš nasrų kyšančiais gero sprindžio ilgio dantimis... Laimė, graužikų dantys nuolat naudojami graužiant kietą maistą dyla ir taip išlaiko prideramą ilgį. Tačiau problemų gali kilti namie laikomoms populiarioms graužikų rūšims – tiems patiems triušiams, pelėms, žiurkėms, žiurkėnams, smiltpelėms, šinšiloms, jūrų kiaulytėms, degu. Kai gyvūnas negali pats susirasti maisto ir yra priklausomas nuo to, ką jam pasiūlo žmogus, neretai jo racione pritrūksta produktų, į kuriuos jis galėtų dilinti savo dantis.

Jei naminis graužikas negauna pakankamai kieto maisto, jo dantys vis tiek nepaliaujamai auga ir gali sukelti labai rimtų problemų. Per ilgi dantys ima trukdyti normaliai išsižioti ir ėsti, gyvūnui tenka badauti, jis netenka svorio ir, laiku nesuteikus pagalbos, gali tiesiog mirti badu.

Tam, kad išvengtumėte šių problemų, būtina suteikti tinkamas sąlygas savo auginamiems graužikams. Juos būtina ne tik šerti subalansuotu pašaru, bet ir pasirūpinti, kad jie nuolat turėtų šviežių medžių šakelių, specialaus mineralinio akmens, skirto graužikams. Be to, rūpestingas šeimininkas privalo nuolat stebėti, ar gyvūnas nepradėjo atsisakinėti maisto, nepadidėjo seilėtekis, nekrenta svoris – tai gali būti ženklai, jog augintinio dantys jau pasiekė tokį ilgį, kai ima trukdyti gyvūnui.

Laiku pastebėjus, kad dantys ima darytis per ilgi, galima kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris bėdą išspręs – dantis patrumpins. Vis dėl to peraugę graužiko dantys gali reikšti, jog jam nėra suteikiamos pakankamai geros gyvenimo sąlygos ir tinkamas racionas.

Tiesa, kartais įvairios graužikų dantų anomalijos gali būti paveldimos – tokiu atveju nevalia veisti šias anomalijas turinčių gyvūnų, nes problemos persiduos jų palikuonims ir visai populiacijai.

Wikipedia nuotraukos

PANAŠŪS STRAIPSNIAI