ĮDĖTI SKELBIMĄ
Ką reikiai žinoti prieš įsigijant papūgą

Jei planuojate įsigyti naują augintinį, būtina rimtai pasvarstyti visas galimas priemones jų priežiūrai.

Papūga namie

Įsigyti paukštį patartina tiems, kurie:
Gyvena bute. Paukščiams toks gyvenimo būdas įdomesnis nei kitiems gyvūnams.
Negali ar nenori eiti su augintiniu į laiką pasivaikščioti ar pažaisti. Šuo šiuo atveju netinkamas pasirinkimas.

Jei jums nėra įdomus šunys, katės ar kiti kailiniai gyvūnėliai, tai egzotinių veislių paukštis jums būtų vienas iš tinkamiausių sprendimų. Nebent esate alergiški plunksnoms.

Yra nemažai priežasčių kurios skatina įsigyti paukštį kaip naminį gyvūnėlį. Tačiau prieš nusprendžiant, reikia žinoti kelis svarbius dalykus apie papūgas.

Priežastys laikyti (ar ne) papūgą kaip naminį augintinį

1. Paukščiai yra labai protingi. Jie turi nepaprastą gebėjimą mokytis naujų dalykų, ir, tiesą sakant, dar menkai žinome būdus, kaip paukščiai išnaudoja savo smegenis. Paukščiams reikia nuolatos paįvairinti ir praturtinti aplinką. Taip netaps kasdienis jų gyvenimas su šeimininku nuobodus.
Tačiau reikia nepamiršti... Egzotiniams paukščiams reikia bendravimo, keletą valandų per dieną. Jei paukštis to negauna, ir/ar jo aplinka tampa nuobodi, tada kyla emocinių problemų ir gali pasireikšti save žalojantis elgesys.

2. Paukščiai yra lengviausiai prižiūrimi naminiai gyvūnai. Preišingai nei šeimos šuo ar katė, kurie laksto po namus, paukščiai gali ramiai tupėti savo narve neteršdami aplinkos. Paukščiams nereikia pasivaikščiojimų lauke, todėl tuštinimasis namie ne problema. Kai kuriems šeimininkams yra kur kas maloniau kasdien valyti narvelį, nei kelis kartus eiti i lauką pasivaikščioti.
Tačiau reikia nepamiršti... Tiesa, paukščius lengviausia prižiūrėti namie, nei kitas augintinių rūšis. Bet tai nebūtinai reiškia, kad nesukels kitų papildomų sunkumų. Nemažai paukščių yra labai triukšmingi savo čiulbėjimu. Net jei paukščio narvą pastatysite kitame kambaryje, ar kitoje namo pusei nei paprastai būnate, negirdėti čiulbėjimo bus beveik neįmanoma.

Be to, paukštis nėra narvo papuošimas. Jam praleisti valandų valandas narve be priežiūros yra pavojinga. Daugelis paukščių savininkų juos patupdo į narvą tik nakčiai. 
Taip pat, netvarka, kurią paukštis gali sukelti gyvendamas narve nėra tik pačiame narve. Šiukšlinimas gali būti ir už narvo ribų, maistas, vanduo, paukščių išmatos. Plotas po narvu dažnai bus prišiukšlintas, ir tam reiks kasdienio tvarkymosi. Paukščiai yra labiausiai šiukšlinantys augintiniai.

3. Paukščius lengva treniruoti. Jie mėsta būti mokomi ir sulaukti savo šeimininkų dėmesio. Paukštį yra kur kas lengviau išauklėti treniruojant, nei didelį šunį.
Tačiau reikia nepamirši... Paukščiai išmoksta dalykų, kurių nepanavote jų mokyti. Tam tikros paukščių rūšys, papūgos, dažnai prisirenka žodžių, frazių, garsų iš aplinkos. Galite nustebti vieną dieną demonstruodami svečiams papūgos sugebėjimus, išgirdę puokštę keismažodžių, net jei jie buvo vartojami kitame kambaryje ir nemokinote jų.
Svarbu bendrauti su juo turinti egzotinių kraštų augintinį. Jei tai ką siekiate išmokyti savo paukštį nepateikiama reguliariai, galite nusivilti rezultatu taip ir neišmokinus. Taip pat reikia nepamiršti, kad ne visų rūšių paukščiai gali kalbėti, kad ir kiek sulauktų šeimininkų dėmesio.

4. Paukščiams beveik nereikalingas šukavimas. Jie yra natūraliai švarūs padarai. Kai jie sveiki  ir laimingi, patys pasirūpina savo plunksnomis, susišukuoja ir išsikedena. Viskas ką jūsų augintiniu terikia padaryti, tai reguliariai apipurkšti purkšuvėliu vandeliu, arba irengti augintiniui vonielę rungno filtruoto vandens. Taip pat reikia pasirūpinti augintinio snapo ir nagu pakirpimu.
Tačiau... Nemažai paukščių rūpinasi ne tik savo švara ir higiena, dažnai jie pasirūpina ir šeimininkų švara, bet tai nereiškia kad jie bus švelnūs. 

5. Paukščiai yra labai socialūs. Jie gali būti tokie patys draugai kaip šuo ar katė. Ir iš tiesų, paukščiai daug labiau linkę į socialumą nei katės.
Tačiau... jei nesate pasirengę skirti pakankamai dėmesio savo augintiniui jį treniruojant bendraujant su juo, geriau atsisakyti sprendimo įsigyti paukštį kaip naminį gyvūnėlį. Daugelis paukščių pripažysta vieną šeimininką, ne visus šeimos narius vienodai. Negalima visą laiką juos laikyti narve neskiriant nei kiek dėmesio. Taip paukščiai tampa labai nelaimingi ir pasireiškia save žalojantys veiksmai.

6. Daugelis paukščių kitaip nei šunys ar katės, gyvena labai ilgai. Ilgaamžis gyvūnas puiki išeitis jautriai reaguojantiems į gyvūno netektį. 
Tačiau nepamirškit... Priklausomai nuo jūsų amžiaus ir nuo paukščio rūšies jis gali pergyventi jūsų amžių. Tokiu atveju reikia pasirūpinti nauju šeimininku. 

Paruošta pagal užsienio spaudą.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI