ĮDĖTI SKELBIMĄ
Laukiamės kūdikio. Ką daryti su šunimi?

Pataria šunų elgsenos specialistė Živilė Čepulienė

 

Labai dažnas reiškinys: du jauni žmonės, besiilgėdami kažko, kuo galėtų rūpintis, ima ir įsigyja šuniuką, metelius paaugina, palepina ir štai, sužino, kad patys laukiasi kūdikio. Deja, daugelis žmonių tokioje situacijoje ne mėgaujasi šiuo svarbiu periodu, o užsiima baimėmis ir griovimu - šuo tampa nereikalingas ir geriausiu atveju keliauja „pas močiutę į kaimą”, o jei netinka ir ten - į prieglaudą. Taip dar negimusiam vaikeliui visai be reikalo uždedama juoda dėmė - nes ateinanti gyvybė tarsi išstumia kitą, jau esančią.

 

Žalingi žinovų” patarimai

 

 Pati, kaip trijų vaikų mama, puikiai suprantu - besilaukianti (ypač pirmojo vaikelio) mama yra labai jautri ir labai jautriai reaguoja į viską, kas sakoma. O mūsuose, deja, vis dar gausu tokių „kinologinių raganių", kurie iš esmės nieko nežino, bet labai mėgsta dalinti patarimus. Ir štai visa giminė užsiima ne jaunos šeimos palaikymu, o jos gąsdinimu, galiausiai pasmerkiamas visai niekuo nekaltas padaras – šuo.

 

Galiu pasakyti tik vieną dalyką – visi tie gąsdinimai yra visiški niekai ir neturi jokio realaus pagrindo. Šuo ir naujagimis, po to ir augantis vaikiukas, puikiai gali gyventi šeimoje ir vaikui tai bus tik į naudą. Žinoma, su sąlyga, jog tėvai viską darys teisingai.

 

Jei kalbame apie baimes - kai šeima laukiasi antrojo vaikelio, ypač pametinuko, ar kas svarsto, jog vyresnėlį reikia atiduoti auginti seneliams, giminaičiams, o gal apskritai išvežti į globos namus? Net minčių tokių nėra. O juk metais ar dviem vyresnis broliukas ar sesutė pagrandukui yra daug pavojingesni už šunį. Tačiau mamos susitvarko, be jokių kalbų, tai normalu. Nors vyresnėlis gali mažylį ir paimti ne taip, ir už akių pačiupinėti, ir pastumti, ir užgulti, žodžiu, padaryti daugybę dalykų, kurių šuo tikrai nedarys.

 

Gauja – vienas vienetas

 

Bet pakalbėkime apir tai, kaip tokioje situacijoje reikėtų elgtis. Visų pirma, reikia mėgautis nėštumu ir nesukti galvos dėl to, kas galėtų būti blogai. Neprogramuokite savęs ir naujagimio bėdai ir blogiui - viskas bus gerai.

 

Vilkų ar šunų gaujoje nėštumas ir jaunikliai yra natūralus dalykas, šuniui nesukeliantis jokio šoko. Vis tik šiuo periodu reikėtų atkreipti dėmesį į hierarchinius santykius šeimoje. Šuo turi būt ant žemiausio hierarchinio lygmens, jis neturi burbti ar urgzti dėl jūsų nurodymų, jis turi turėti savo vietą ir paklusti – tiesą sakant, tai visada turi daryti visi šunys, nepriklausomai nuo to, laukiasi jų šeimininkai, ar ne.

 

Susilaukę vaikelio, nepulkite jo slėpti nuo šuns, neatstumkite augintinio, nes šuo, kaip gaujos narys, pajus jūsų nerimą, matys, kad kažką slepiat ir manys, jog tas mažas kūdikėlis yra jūsų streso šaltinis. Štai tada šuo gali bandyti kažkaip spręsti situaciją, jis stresuos ir darysis neprognozuojamas, bet toks bus būtent dėl nenormalaus šeimininkų elgesio.

 

Reikėtų leisti šuniui apžiūrėti vaikelį, elgtis ramiai, bet griežtai - tai naujas gaujos, kurios dalis yra ir šuo, jauniklis, jį apžiūrėti galima, bet jis - jūsų, ir tik jūs reguliuojate santykius gaujoje. Tada šuniui bus viskas aišku, nekils jokio pavydo, jis ramiai ir džiugiai priims naują gyventoją.

 

Pagrindinė taisyklė - jei jūs nestresuosite, šuo irgi bus ramus. Neatstumkite šuns, padarykite visą jūsų šeimą vienu vienetu.


Nuotrauka Ritos Šulgės

PANAŠŪS STRAIPSNIAI