ĮDĖTI SKELBIMĄ
SVP - ištvermės maratonas
Daiva Rimaitytė
 
 
Turbūt daugelis didesnių šunų savininkų žino, koks malonumas yra važinėti dviračiu, kai šalia bėga ir keturkojis. Tai puikus būdas aktyviai leisti laisvalaikį, tuo pačiu palaikant puikią tiek šuns, tiek šeimininko fizinę formą. Bet dar smagiau, kai malonumą galima suderinti su  nauda.
 
 
Lietuvoje aktyvių šunų šeimininkai ir jų augintiniai gali laikyti ištvermės testą. SVP – šuns ištvermės egzaminas (Skúška vytrvalosti psa). Jis, kaip ir kiti darbiniai egzaminai, skirstomas į SVP 1, SVP 2 ir SVP 3. Tai ištvermės testas, skirtas pirmiausiai čekoslovakų vilkšunių veislės šunims – išlaikiusiems egzaminą vilkšuniams suteikiamas darbinis diplomas, leidžiantis  dalyvauti Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) parodose darbinėje klasėje. Tačiau šį testą gali laikyti bet kurios veislės šunys, jiems darbiniai sertifikatai neišduodami, tačiau kiekvienas gauna darbinį atminimo diplomą.
 
 
Egzamino taisykles 2002 metais parengė ir patvirtinto Slovakijos kinologų sąjunga (SKJ). Testas sukurtas galvojant apie įgimtas šuns savybes, tinkamą šuns judėjimą natūralioje aplinkoje, natūraliu tempu, be papildomo skatinimo. Svarbiausia yra ne maksimalaus galimo greičio pasiekimas bet kokia kaina, tačiau vedlio ir šuns tarpusavio supratimas. Apytikslis greitis judant vidutine riščia yra 12 km/val. 
 
 
SVP 1 trasos ilgis yra 40 km. Šuo per nustatytą laiką (t.y. iki 4 valandų) bėgdamas šalia dviračio ar bėgdamas kartu su vedliu (na kartais pasitaiko net ir labai ištvermingų vedlių) turi įveikti 40 km ilgio trasą.
 
SVP II trasos ilgis jau 70 km. Čia duodamas laiko limitas iki 7 valandų.
 
SVP III egzamino metu šuo bėga 100 km ilgio trasa. Laiko limitas iki 10 valandų. 
 
 
 
Egzamine gali dalyvauti vyresni nei 12 mėnesių amžiaus šunys. Su vienu šunimi gali bėgti/važiuoti du vedliai. 
Šuo juda tik su pavadėliu kurio ilgis gali būti iki 2 metrų ilgio, dešinėje vedlio ir dviračio pusėje. Egzamino metu galima sustoti, duoti atsigerti šuniui, tačiau egzamino laikas nėra stabdomas. 
 
 
Dažniausia trasa - miško, laukų  keliukai ar asfalto kelias su šalia jo esančiu žolės takeliu, kuriuo ir bėga šuo.
Šis egzaminas rengiamas du kartus per metus: vasaros pradžioje (birželį) ir rudenį  (spalio mėnesį). Daugiau informacijos galima gauti čekoslovakų vilkšunių klube. 
 
 
Greičiausias visų laikų SVP III trasoje yra čekoslovakų vilkšunis Botis z Peronowki, kuris šį atstumą įveikė per 5 val. 20 minučių
Ištvermingiausias bėgikas - tai čekoslovakų vilkšunis Car Kollarov dvor, kuris be jokio vargo nubėgo 40 km trasą naudodamasis savo... 3 kojomis (po automobilio avarijos buvo amputuota užpakalinė kairė koja.)
 
 
Greičiausias lietuviškas bėgikas (kol kas dar tik SVP I) yra čekoslovakų vilkšunis KANGEE Girios dvasia, trasą įveikęs per 3:07.
 
 
Kol kas vieninteliai ne čekoslovakų vilkšuniai Lietuvoje, sėkmingai įveikę SVP I trasą, yra vokiečių aviganis Grando Naujavilnietis, dobermanas Lucky Lizeta tikrai nauja ir chodsky pes Sansari Krosandra.
 
 
 
Įdomu:  Čekijoje laikomas trijų lygių tarnybinių šunų ištvermės testas ZV: 
 
ZV 1 – 20 km ilgio trasa, kai žmogus važiuoja dviračiu, o šuo bėga šalia. 
 
ZV 2 - 10 kilometrų trasa važiuojama dviračiu, o 10 km bėgama kartu su šunimi.
 
ZV 3 - 1 kilometrą plaukiama kartu su šunimi, 10 kilometrų trasa važiuojama dviračiu, 10 km bėgama kartu su šunimi. 
 
 
PANAŠŪS STRAIPSNIAI