ĮDĖTI SKELBIMĄ
Kalių vaisingų dienų nustatymas
Vienas svarbiausių dalykų sėkmingam kalės kergimui – tikslus vaisingų dienų parinkimas. Sprendžiant, kada kergti kalę, galima pasikliauti savo veterinarijos gydytoju, tačiau taip pat naudinga domėtis pačiam ir žinoti, kas rujos metu vyksta augintinės organizme. 
 
 
Tam, kad geriau suprastumėme procesus, vykstančius kalės organizme rujos metu, būtina žinoti, iš ko susideda kalės reprodukcinė sistema. Ją sudaro gimda, kiaušidės, išoriniai lytiniai organai ir makštis. 
 
 
Laisvė kiaušialąstėms!
 
 
Pasirodžius pirmosioms kraujingoms išskyroms kalės organizme prasideda priešrujis (proestrus). Šiuo periodu kalytė jau ima traukti patinus, tačiau pati jų dar neprisileidžia. 
 
 
Kiekvienas kiaušidėje esantis folikulas – juos galime įsivaizduoti kaip vynuogių kekę – savyje turi po kiaušialąstę. Priešrujo metu dėl hormono estrogeno poveikio kiaušialąstės ima bręsti. Kai kiaušialąstė subręsta, ateina laikas jai iš folikulo ištrūkti. Tada hipofizė (tokia speciali liauka, esanti pakaušio srityje) išskiria didelį kiekį liuteinizuojančio hormono (LH), kuris, paprastai kalbant, tiesiog susprogdina folikulus ir „išlaisvina“ subrendusias kiaušialąstes. Šis kiaušialąsčių „išėjimas“ iš folikulo yra vadinamas ovuliacija. Tiesa, nuo liuteinizuojančio hormono išsiskyrimo iki laiko, kai kiaušialąstės „išeina“ iš folikulų, praeina dar 24-48 valandos. Tuo metu, kai hipofizė išskiria LH, progesterono tyrimas rodo, kad šio hormono kiekis kraujyje – apie 6,5 nmol/l (nanomoliai litre). 
 
 
Tiksliausias būdas nustatyti vaisingas kalės dienas būtų matuoti ne progesterono, o būtent liuteinizuojančio hormono lygį – deja, šis hormonas išsiskiria ne tolygiai, o pliūpsniais, tad norint jį „pagauti“ kalę reikėtų tirti net 4 ar 5 kartus per parą – tiek kartų imti kraują iš venos. Paprastesni nuolat naudojami būdai yra du – makšties tepinėlis bei progesterono tyrimas. Progesterono tyrimas, nors ir brangesnis, bet kur kas tikslesnis už makšties tepinėlį, todėl tepinėlis dabar naudojamas tik kaip pagalbinė priemonė. 
 
 
Tiesa, kartais hipofizė išskiria nepakankamą LH kiekį ir ovuliacija neįvyksta, progesterono lygis krenta. Todėl visada vertėtų laukti, kol progesterono kiekis pakils iki 25 nmol/l ir kiaušialąstėms tiesiog nebus kito kelio, kaip iš folikulų nuskubėti į kiaušintakius. 
 
 
Po ovuliacijos
 
 
Kol folikuluose bręsta kiaušialąstės, juose kartu auga ir ląstelės, kurios gamina  progesteroną, tačiau jos išskiria tik nedidelius šio hormono kiekius. Po ovuliacijos, kiaušidėms palikus folikulus, juose formuojasi geltonkūnis, kuris ima sparčiai gaminti didelius kiekius progesterono. Nepriklausomai nuo to, ar kalė nėščia, ar ne, progesteronas jos organizme gaminamas dar du mėnesius po ovuliacijos. 
 
 
Po ovuliacijos kiaušialąstės patenka į kiaušintakius, kurie jungia kiaušidę su gimdos ragu. Šunys ir vilkai iš kitų žinduolių išsiskiria tuo, jog patekusi į kiaušintakį kiaušialąstė dar negali būti apvaisinta – turi praeiti dar apie 48 valandas, kol ji bus pasiruošusi susijungti su spermatozoidu. Svarbu prisiminti, kad kiaušintakyje subrendusi kiaušialąstė kiaušintakyje gyvena dar 2-3, retais atvejais ir 4 dienas. 
 
 
Iškart po ovuliacijos įvyksta didelis progesterono šuolis, tačiau skirtingoms kalėms progesterono kiekis po ovuliacijos kyla skirtingai. Nepaisant to, kaip intensyviai kyla progesterono kiekis, vaisingiausios dienos lieka visiškai tos pačios – jos prasideda maždaug po dviejų dienų nuo ovuliacijos ir trunka tris dienas.  
 
  
Priklausomai nuo to, ar kalę planuojama kergti natūraliai, ar apvaisinti dirbtinai – atvėsinta arba užšaldyta sperma – parenkame ir dienas, kuriomis galima tikėtis didžiausios sėkmės. 
 
 
Žinoma, paprasčiausia kai kergiama natūraliai – tada patys gyvybingiausi spermatozoidai kalės reprodukciniame trakte gali gyvuoti net iki 7 parų. Lengva paskaičiuoti, jog sukergus kalę per ovuliaciją ar netgi dieną prieš ją, spermatozoidai vis tiek sulauks susitikimo su subrendusia kiaušialąste. Svarbu prisiminti, kad kuo daugiau kartų kergiama, tuo didesnė tikimybė, jog kalė pastos. Pakartotiniai kergimai taip pat padidina tikimybę susilaukti didesnės vados. 
 
 
Tuo tarpu apvaisinant kalytę dirbtiniu būdu, tą reikia daryti labai tiksliai nustatytu laiku - spermatozoidai iš atvėsintos spermos gyvybingi lieka tik 1–1,5 paros, o iš užšaldytos – viso labo 6-7 valandas. 
 
 
Svarbu žinoti: 
 
-Dvi dienos po ovuliacijos prasideda vaisingiausios dienos ir trunka apie dvi-tris dienas. 
 
-Moksliškai įrodyta, kad kiekvieną rują kalės vaisingos dienos gali būti skirtingomis dienomis. Vieną rują vaisinga gali būti 10-12 diena, kitą – tik 20-22 diena. 
 
-50 proc. kalių ovuliacija vyksta 10-12 rujos dieną, tačiau kitiems 50 proc. kalių ovuliacija gali vykti tiek 5-tą, tiek 30 rujos dieną ir tai yra normalu.
 
-Bakteriologinis tyrimas, atliekamas klinikiškai sveikoms kalėms, neduoda jokios naudos. Nėra jokio reikalo atlikti tokį tyrimą, jei nematyti jokių išskyrų, leidžiančių įtarti ligą (pūlingų, dvokiančių). 
 
-Pirmąjį progesterono tyrimą patariama atlikti maždaug po savaitės nuo pirmųjų kraujingų išskyrų pasirodymo. 
 
-Susitarkite su patino šeimininkais iš anksto. Pagalvokite ar nereiks pagalbos kergiant šunis. Pasitarkite su savo kinologiniu klubu. 
 
-Kergti galima tik paskiepytą ir nukirmėliuotą kalę – nuo to priklausys jos ir šuniukų imuniteto lygis. 
 
-Kalės nėštumas trunka 62-64 dienas, skaičiuojant nuo ovuliacijos. Skaičiuoti reikia ne nuo kergimo, o nuo ovuliacijos datos. Tarkime, jei kalė kergta 3 dienos iki ovuliacijos, tai laikotarpis nuo kergimo iki gimdymo bus jau ilgesnis – 65-69 dienos. 
 
 
Almos Totorytės nuotrauka
 
PANAŠŪS STRAIPSNIAI