ĮDĖTI SKELBIMĄ
Natūralios priemonės nuo šunų ektoparazitų
Agnė Dvylaitytė
 
 
Vis daugiau šunų šeimininkų savo augintinius bando prižiūrėti kuo natūralesnėmis priemonėmis. Tai ne tik maistas ar higienos priemonės – natūralios gali būti ir nuo parazitų apsaugančios priemonės, kurios, atėjus pavasariui, tampa tiesiog būtinos. 
 
 
Pirmiausia, norint išvengti parazitų, šunis vertėtų dažniau maudyti, šukuoti, be to,  daug naudos duoda kilimų bei baldų siurbimas ir plovimas (ypač boraksu – natrio boratu). Nuo parazitų apsaugo ir aplink namus bei kambaryje augantys pankoliai bei bazilikai.
 
 
Vienas iš būdų saugantis nuo blusų ar erkių bei bandant išvengti chemikalų  - naudoti eterinius aliejus. Tinka kedro, citrinžolės, pipirmėtės, rozmarino, levandos ar čiobrelių eteriniai aliejai. Jais prieš einant laukan galima patepti šuns antkaklį – užteks vos poros lašų. Kai kas gamina purškalus, minėtus aliejus maišydami su   1 ar 2 dalim vandens.
 
 
Galima gaminti migdolų aliejaus ir kvapiųjų pelargonijų eterinio aliejaus mišinį (2 valgomieji šaukštai migdolų aliejaus, 15 lašų pelargonijų eterinio aliejaus) ir patepti juo antkaklį, kai šuo vedamas laukan. Hermetiškame inde toks mišinys veiksmingumą išlaiko  iki pusės metų.
 
 
Kaip blusų repelentai  veikia eukaliptas, pankoliai, rozmarinai, rūtos, kartieji kiečiai, rauktalapės geltonosios rūgštynės. Sumaišykite tas vaistažoles lygiomis dalimis, pabarstykite šiek tiek jų ant šuns kailio ir įmasažuokite.
 
 
Dar vienam receptui reikia 2 pakelių šviežių rozmarinų ir/arba pipirmėčių, maždaug litro verdančio vandens, 4 litrų šilto vandens. Apipilkite verdančiu vandeniu šiuos augalus ir palaikykite apie pusvalandį uždengtus. Tada supilkite į likusius 4 litrus vandens  ir patupdykite ten gyvūną (ar apipilkit jį). Tegul išdžiūva, nuplauti nereikia. 
 
 
Purškalo nuo parazitų gamybai reikia ramunėlių, valerijonų, saldymedžio šaknų – užplikyti po vieną arbatos maišelį, kai atvės, sumaišyti su sodiniu hamameliu.
 
 
Galima naudoti ir purškalą, pagamintą iš obuolių sidro acto ar citrinos sulčių ir vandens (1:1). Šunį išpurkšti kaskart einant laukan.
 
 
Blusas ir erkes atbaidyti gali česnakai. Jų įtraukimas šuns mitybon gali padėti ir nuo vidaus parazitų. Reikia naudoti šviežią česnaką. Tik bėda– kaip tokį daiktą sumaitinti. Jei jūsų šuo ignoruoja ėdalą su česnaku, galite naudoti papildus, kuriuose yra šių augalų. Viena iš galimų česnako problemų – jo toksiškumas. Tačiau kad česnakas pradėtų kenkti, sukeldamas anemiją, 30 kg svorio šuo turėtų suryti kelias jo skilteles. Be to, kad būtų pakenkta rimtai ir ilgam laikui, tokios didelės dozės turėtų būti pakartotinės. Aišku, česnako  geriau neduoti šunims, kurie linkę į anemiją ar greit bus operuojami. Rekomenduojamos česnako dozės (1 – 2 d. per savaitę):
 
Šuns svoris 4,5 – 7 kg: pusė skiltelės česnako.
9 – 18 kg: 1 skiltelė
20 – 32 kg: 2 skiltelės.
34 – 41 kg: 2,5 skiltelės
45 kg ir daugiau: 3 skiltelės.
 
 
Šunų ėdalo papildymas mielėmis taip pat gali duoti teigiamų rezultatų.
 
 
Dar viena vakaruose gan populiari priemonė – gintaro karoliukai ar antkaklis. Teigiama, kad  gintare esančios armomatinės cheminės medžiagos įsigeria į šuns kailį ir taip atbaido parazitus.  Be to, gintaras pasižymi elektrostatinėmis savybėmis – jis  įleketrina plaukus, kas, atrodo, labai nepatinka erkėms bei blusosms ir jos pasprunka. Teigiama, kad veiksmingiausias yra Baltijos jūros gintaras. 
 
PANAŠŪS STRAIPSNIAI